Thu. Sep 19th, 2024
A2 F - Η Futurosa iVision Τεργέστη κλείνει τη χρονιά με νίκη

Η Futurosa Trieste iVision κλείνει τη χρονιά με μια σημαντική εκτός έδρας νίκη στο γήπεδο του Abano και εδραιώνεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, μόλις δύο βαθμούς μακριά από την τέταρτη θέση.

Το πρώτο δεκάλεπτο έζησε στα όρια της ισορροπίας, με τους Miccoli και Sammartini να απαντούν στους αναμενόμενους Bremaud και Dell’Olio: 18-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, χάρη στο μπλακ άουτ των Βενετών στην επιθετική φάση, η Futurosa iVision έβαλε ένα πρώτο break 12-2 με τους Tempia, Carini, Ostojic και Miccoli και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 25-40.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η #F παρέμεινε στον έλεγχο και διαχειρίστηκε τον ρυθμό του αγώνα, μπλοκάροντας κάθε προσπάθεια αντίδρασης του Αμπάνο με τους συνήθεις Miccoli, Sammartini και Rosset, αλλά καλά πράγματα ήρθαν και από τους Tempia και Carini.

Σταθερή εμφάνιση, με κάποια αμυντικά λάθη στα πρώτα λεπτά, αλλά επιδεικνύοντας εξαιρετική γνώση του ρυθμού και ικανότητα διαχείρισης σε όλες τις διαφορετικές φάσεις του αγώνα.

Η Futurosa Trieste iVision κλείνει έτσι τη χρονιά με μια σταθερή θέση στη βαθμολογία, αποτέλεσμα 7 νικών σε 12 αγώνες, την τρίτη καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα και τρεις παίκτες ανάμεσα στους 15 πρώτους σκόρερ της αγωνιστικής (Rosset στη δεύτερη θέση, Miccoli και Sammartini).

Εξαιρετικές προοπτικές λοιπόν για τη Mura ενόψει του πρώτου αγώνα του 2024, αλλά και του τελευταίου του πρώτου γύρου, στις 6 Ιανουαρίου στο PalaTrieste κόντρα στην Umbertide.

Wave Thermal Abano Terme – Futurosa Trieste iVision 57 – 70 (18-17, 25-40, 43-61, 57-70)

WAVE THERMAL ABANO TERME: Degiovanni* 19 (4/14, 2/4), Kalach NE, Siviero NE, Biasiolo NE, Coccato 1 (0/0, 0/0), Colombo, Dell’Olio* 14 (7/10 από 2), Callegari* 2 (0/5 από 2), Biondi, Rossi, Destro* 3 (1/3 από 3), Bremaud* 18 (3/8, 2/4)

Προπονητής: Franceschi D.

Σουτ από τα 2: 14/38 – Σουτ από τα 3: 5/13 – Ελεύθερες βολές: 14/18 – Ριμπάουντ: 30 7+23 (Dell’olio 6) – Ασίστ: 6 (Degiovanni 1) – Ανακτώμενες μπάλες: 7 (Degiovanni 3) – Χαμένες μπάλες: 15 (Callegari 4)

FUTUROSA #FORNA BASKET TRIESTE: Briganti NE, Rosset* 14 (3/10 από 2), Tempia 7 (2/4, 1/4), Ostojic* 8 (3/8 από 2), Miccoli* 17 (7/12 από 2), Leghissa 4 (2/4 από 2), Sammartini* 13 (4/4, 1/3), Lombardi, Camporeale* 5 (1/3, 1/5), Carini 2 (1/1, 0/1)

Προπονητής: Mura A.

Σουτ από τα 2: 23/46 – Σουτ από τα 3: 3/13 – Ελεύθερες βολές: 15/17 – Ριμπάουντ: 36 11+25 (Miccoli 8) – Ασίστ: 6 (Rosset 5) – Ανακτώμενες μπάλες: 8 (Tempia 2) – Χαμένες μπάλες: 14 (Tempia 3)