Fri. Sep 20th, 2024
Serie B - Η Supernova ξεκινάει τη χρονιά με νίκη επί της L'Aquila

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκινάει η νέα χρονιά για τη Σουπερνόβα Φιουμιτσίνο, ξεκινώντας με μια νίκη που επιθυμεί και κατακτά στο Pala Sorbo απέναντι στη Nuovo Basket Aquilano. Το ματς: Η υπόθεση είναι σωστή και είναι ότι οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν ξανά και ξανά να μείνουν ζωντανοί, αλλά η Σουπερνόβα όχι μόνο καταφέρνει να έχει ένα αξιοπρεπές προβάδισμα για μεγάλα διαστήματα, αλλά ξέρει και να αντιδρά όταν το Ακουϊλάνο επιστρέφει λίγο απρόσμενα στο -3 στο 33ο λεπτό. Αλλά ας πάμε με τη σειρά. Το +7 του 5ου λεπτού αρχίζει να ξεκαθαρίζει τα πράγματα, στη συνέχεια το +13 του 11ου λεπτού γίνεται η σχεδόν σταθερή διαφορά όλου του αγώνα: οι Allodi και Martino είναι διψήφιοι πριν καν πλησιάσει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (η ομάδα σκοράρει με 43% από την περιφέρεια), ενώ ο Grilli είναι ο συνήθης αδίστακτος φόργουορντ που δεν αφήνει καμία ευκαιρία στην αντίπαλη άμυνα όταν έχει την μπάλα στα χέρια του πίσω από το τρίποντο.

Είπαμε όμως για τη σχεδόν σταθερή διαφορά, γιατί στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ακίλανο προσπαθεί ξανά και αυτή τη φορά κάνει και μια μικρή ανατριχίλα στη σπονδυλική στήλη των φιλάθλων των Ροσονέρι που παρευρίσκονται στο Pala Sorbo του Λαντισπόλι. Ελαφρύ γιατί τη στιγμή που έπρεπε η Σουπερνόβα άρχισε να “πυροβολεί” τρίποντα σαν να μην υπάρχει αύριο, αυτά των Σταφιέρι, Γκρίλι και Μόιερ έβαλαν τέλος στην αντίδραση των αντιπάλων και τον λόγο της νίκης με μια στροφή. Τελείωσε 88-71 και η νέα χρονιά ξεκίνησε έτσι με τον καλύτερο τρόπο. Οι δηλώσεις του κόουτς Μπονόρα μετά το τέλος του αγώνα: “Δύο βαθμοί που ήταν απαραίτητοι για την κατάταξή μας, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να συνεχίσουμε να μεγαλώνουμε. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας για την απόδοσή τους”.

SUPERNOVA FIUMICINO-NUOVO BASKET AQUILANO 88-71 (24-15, 45-34, 63-54)

Supernova: Grilli 16, Pasquinelli, Agbara ne, Moyer 14, Diedhiou 2, Tebaldi 2, Martino 24, Staffieri 9, Allodi 17, Marchetti 4. Προπονητής Bonora

Aquilano: Miconi ne, Caldarelli ne, Nardecchia M. ne, Aristotile 14, Nardecchia N. 7, Cicivè 4, Antonini, Tuccella 12, Cecchi 9, Caridi 10, D’Ambrosio 15. Προπονητής: D’Addio