Fri. Sep 20th, 2024

Μόνο μία εξωτερική επιτυχία αυτό το Σάββατο στον Όμιλο Α.

Α2 F - Όμιλος Α: Τα αποτελέσματα του Σαββάτου και τα στατιστικά της 13ης αγωνιστικής 23-24

Επιστροφή στις νίκες για την Dimensione Bagno Carugate, η οποία κερδίζει τη Stella Azzurra Roma με 87-39. Καχεκτικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες βρίσκουν συνολικά μόλις επτά πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά παιχνιδιού. Η Καρουγκάτε πήρε αμέσως το προβάδισμα, ξεκινώντας με ένα σερί 5-0. Η Ρώμη ξεμπλοκάρει από τον Σένα, αλλά τα τρίποντα των Ρούλι και Αλμπανέλι – πρωταγωνιστές της πρώτης περιόδου – επιτρέπουν στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα (15-6). Ο Rulli πετυχαίνει και το καλάθι που δίνει διψήφιο προβάδισμα στους Λομβαρδούς (17-6), ενώ ο Albanelli, με δύο ακόμα διαδοχικά καλάθια τριών πόντων, διαμορφώνει το σκορ στο 25-10 με την πρώτη σειρήνα. Η δεύτερη περίοδος ανοίγει με ένα σερί 9-0 για την Καρούγκατε, η οποία έτσι πλησιάζει σε προβάδισμα 25 πόντων (34-10). Η Ρώμη προσπαθεί να πλησιάσει, αλλά δεν καταφέρνει ποτέ να ξεπεράσει το -17 (38-21) και είναι και πάλι ο Αλμπανέλι, αυτή τη φορά από δύο πόντους, που πετυχαίνει το καλάθι που στέλνει τις δύο ομάδες για ανάπαυλα στο 46-22. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ψαλίδα ανάμεσα στις δύο ομάδες ανοίγει κι άλλο, καθώς για τρίτο συνεχόμενο δεκάλεπτο ο Καρούγκατε σημειώνει περισσότερους από 20 πόντους (25 στο πρώτο, 21 στο δεύτερο, 23 στο τρίτο). Το σκορ στο τέλος του δεκάλεπτου είναι 23-7, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να βρίσκουν με μεγάλη συνέχεια το δρόμο προς το καλάθι και να συνεχίζουν να είναι πολύ εύστοχοι έξω από το καλάθι. Η Ρόμα πετυχαίνει μόλις τρία καλάθια εντός πεδιάς και κλείνει την τρίτη περίοδο με 40 πόντους διαφορά, 69-29. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων διευρύνεται ακόμη περισσότερο στην αρχή της τελευταίας περιόδου του αγώνα, καθώς η Καρούγκατε πετυχαίνει αμέσως οκτώ πόντους στη σειρά και φτάνει στο +48 (77-29), που αποτελεί τόσο τη μέγιστη διαφορά όσο και τη διαφορά με την οποία τελειώνει το παιχνίδι, που ολοκληρώνεται με 87-39. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση έξω από το καλάθι, με 15 τρίποντα να πετυχαίνουν από τα 34 που επιχείρησαν (44%). Η απόδοση της Ludovica Albanelli σε αυτό το θεμελιώδες είναι τρομερή: 25 πόντοι για την ίδια ερχόμενη από τον πάγκο, με σχεδόν τέλεια 7/8 τρίποντα. Η Καρούγκατε κυριαρχεί σε όλες τις στατιστικές εγγραφές, μεταξύ των οποίων ξεχωρίζουν αυτές των ριμπάουντ (50-34) και των ασίστ (19-6). Για τους γηπεδούχους ήταν μια συντριπτική εμφάνιση σε όλα τα δεδομένα, με όλες τις παίκτριες που μπήκαν στον πίνακα των σκόρερ πλην της Αλιέρι- ενώ για τη Ρώμη καλύτερη ήταν η Σάσο με 13 πόντους. Για την ομάδα από τη Λομβαρδία είναι μια πολύ σημαντική νίκη, που της επιτρέπει να απομακρυνθεί από τη Στέλλα Αζούρα στη βαθμολογία και να φτάσει τους έξι βαθμούς.

Άλλη μια εντός έδρας επιτυχία για την Techfind San Salvatore Selargius, η οποία επικρατεί της Basket Foxes Giussano με 62-51. Για τα πρώτα έξι λεπτά υπάρχει μεγάλη ισορροπία μεταξύ των δύο σχημάτων, με κανένα να μην ξεπερνάει το προβάδισμα των τριών πόντων. Στο 11-12, όμως, η Giussano βρίσκει έξι συνεχόμενους πόντους χάρη στους Diotti και Bonadeo και επιχειρεί την πρώτη επιμήκυνση του αγώνα, πηγαίνοντας στο +7 (11-18). Ο Reani προσπαθεί να φέρει την ομάδα του πιο κοντά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώνεται στο 15-21. Στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, η Giussano καταφέρνει να κρατήσει σε απόσταση τους αντιπάλους της και χάρη στις βολές του Niedzwiedzka φτάνει ακόμα και στο +9 (25-34). Είναι το μέγιστο προβάδισμα της περιόδου, αλλά κυρίως είναι η στιγμή από την οποία ξεκινά η αντίδραση του Σελάργιου: η ομάδα της Σαρδηνίας με οκτώ συνεχόμενες φτάνει στο -1 (33-34) και στην επόμενη ενέργεια, χάρη στο λάθος επίθεσης του Lussignoli, περνάει μπροστά με 35-34, αναγκάζοντας τους αντιπάλους της να καλέσουν τάιμ άουτ. Η ολιγόλεπτη διακοπή, ωστόσο, δεν καταφέρνει να ανακόψει τα προβλήματα της ομάδας της Λομβαρδίας, η οποία παραμένει χωρίς σκορ για σχεδόν έξι λεπτά: το δεκάλεπτο ολοκληρώνεται ουσιαστικά με 35-34. Ο El Habbab είναι ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων μετά από είκοσι λεπτά, με 11 πόντους από τον πάγκο, ενώ για τον Giussano όλοι οι πόντοι προέρχονται από την αρχική πεντάδα. Οι επιθετικές δυσκολίες του Τζουζάνο συνεχίζονται και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το πρώτο καλάθι από το γήπεδο να έρχεται μετά από τρία και πλέον λεπτά: είναι το τρίποντο του Ντιότι που επιτρέπει στην φιλοξενούμενη ομάδα να περάσει μπροστά με 37-38. Ο Σελάργιος, όμως, αντιδρά άμεσα και με επτά συνεχόμενους πόντους βάζει δύο ολόκληρες κατοχές ανάμεσα σε αυτόν και τους αντιπάλους (44-38). Το παιχνίδι συνέχισε να εξελίσσεται με εναλλαγές, με τους γηπεδούχους, ωστόσο, να καταφέρνουν πάντα να διατηρούν το προβάδισμα και να κλείνουν το πρώτο τριαντάλεπτο μπροστά με 48-44. Στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου ο Σελάργιος διαχειρίζεται το προβάδισμά του, στη συνέχεια στο τελευταίο πεντάλεπτο παίρνει οριστικά το πάνω χέρι και χάρη σε επτά συνεχόμενους πόντους που σημείωσε βρίσκει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα, 60-48. Στην τέταρτη περίοδο ο Giussano σημείωσε μόλις επτά πόντους και όλες οι προσπάθειες για ανατροπή ήταν μάταιες: ο αγώνας έληξε 62-51. Πρώτος σκόρερ του αγώνα είναι ο Παβρέτ με 17 πόντους, αλλά ο Ελ Χαμπάμπ που έρχεται από τον πάγκο υπογράφει νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η κυριαρχία της Σελάργιες είναι κυρίως εντός περιοχής (30-20), καθώς η ομάδα της Σαρδηνίας βρίσκει επίσης εξαιρετικό 54% από τα δίποντα, έναντι 30% των αντιπάλων της. Μόλις έξι πόντοι από τον πάγκο στοίχισαν στην Giussano την πέμπτη ήττα της στα τελευταία έξι παιχνίδια, ενώ οι 19 εφεδρικοί της Σαρδηνίας οδηγούν τη Selargius στην τρίτη διαδοχική της επιτυχία και, κυρίως, εξασφαλίζουν στην ομάδα της Σαρδηνίας την πρόκριση στο Κύπελλο Ιταλίας της Serie A2.

Νίκη που κόβει την καρδιά για την Σαν Τζόρτζιο ΜαντόβΑγκριτσολτούρα, η οποία επιβλήθηκε της Τορίνο Teen Basket με 67-62. Η Τορίνο ξεκινάει δυνατά στην επίθεση και σε λιγότερο από ενάμιση λεπτό προηγείται ήδη με 0-6, χάρη στους Ατζι, Κόλι και Τζανγκράσο. Η Μάντοβα προσπαθεί να πάρει μπρος με τους Fietta και Orazzo, αλλά ο Giangrasso είναι σε εξαιρετική φόρμα και φέρνει την ομάδα του μπροστά με 7-14. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, οι γηπεδούχοι κάνουν ένα σερί 9-2 που τους επιτρέπει να ισοφαρίσουν σε 16, ενώ σε απόλυτη ισορροπία τελειώνει το πρώτο μέρος του αγώνα, στο 18-18. Χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 7-2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Μάντοβα βρήκε το πρώτο της προβάδισμα στο ματς και έφτασε στο 25-20. Μετά το 27-23 που υπέγραψε ο Πετρόνιο, οι δύο ομάδες περνούν μια μικρή κρίση στο σκοράρισμα και για πάνω από τέσσερα λεπτά, το μόνο καλάθι που κινεί τον πίνακα του σκορ είναι το ελεύθερο σουτ του Ντελμπόνι. Η Τορίνο είναι η πρώτη που ξεφεύγει και ο Αζτζί φέρνει το προβάδισμα στο -2 (32-30), αλλά η Νοβάτι πιέζει αμέσως τους αντιπάλους της, πετυχαίνοντας το καλάθι του 34-30, σκορ με το οποίο τελειώνει η δεύτερη περίοδος. Ο Τζανγκράσο είναι ο καλύτερος του αγώνα με 10 πόντους που σημειώνει, αν και η Τορίνο κλείνει τη δεύτερη περίοδο σκοράροντας μόνο 12 πόντους. Μετά τους δύο πόντους του Fietta που ανοίγουν την τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι σημειώνουν ένα σερί 0-9 που τους επιτρέπει να πάρουν και πάλι το προβάδισμα (36-39). Η Μάντουα απαντά με τέσσερις διαδοχικούς πόντους των Μποτάτσι και Φιέττα και περνά ξανά μπροστά με 40-39. Η βόμβα του Κριστέλο Άλβες χαλάει και πάλι την ισορροπία υπέρ της Τορίνο και η φιλοξενούμενη ομάδα κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 45-48. Στην επιστροφή στο παρκέ, η Μάντουα είναι αυτή που είναι πιο επιθετική και μάλιστα, μετά από τρία λεπτά, το σκορ είναι 9-0 και η ομάδα της Λομβαρδίας είναι και πάλι μπροστά με 54-48. Το +9 είναι το μέγιστο προβάδισμα της ομάδας στο ματς, και επειδή η Τορίνο δεν τα παρατάει και πλησιάζει: με επιμέρους 4-10, ξαναγυρνά σε απόσταση μόλις μίας κατοχής (63-60) και με τον Κριστέλο Άλβες, φτάνει ακόμα και στο -1 ένα λεπτό πριν το τέλος (63-62). Μετά το λάθος στην επίθεση του Ντελ’Όλιο, ο Ντελμπόνι χάνει το σουτ της πιθανής προσπέρασης και η Τορίνο κάνει φάουλ στο τρίποντο του Μάντοβα. Ο Οράτσο είναι παγωμένος και ευστοχεί σε 3/3 από το λούνα παρκ, βάζοντας δύο κατοχές μεταξύ των δύο ομάδων 66-62. Οι Πιεμοντέζοι καλούν τάιμ άουτ, αλλά όταν επιστρέφουν στο παρκέ, ο Κόλι αστοχεί στο τρίποντο για πιθανό -1. Ο Orazzo σκοράρει ξανά από τη lunette και η Μάντοβα μειώνει σε 67-62. Ο ίδιος ο Orazzo είναι ο πρώτος σκόρερ με 12 πόντους, αλλά αξίζει να αναφερθεί και το νταμπλ-νταμπλ του Llorente με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ. Στατιστικά, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά, μαρτυρώντας τη μεγάλη ισορροπία που επικρατούσε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι στα σουτ (42% έναντι 40%), στις χαμένες μπάλες (13-16) και στις κερδισμένες (9-6). Οι 16 πόντοι του Giangrasso δεν ήταν αρκετοί για την Τορίνο ώστε να αποφύγει την ένατη φετινή της ήττα, ενώ η Μάντοβα προσπέρασε τον Giussano και ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας περιμένοντας το αποτέλεσμα της La Spezia.

Ισορροπημένο και πολύ έντονο παιχνίδι διεξήχθη μεταξύ της Autosped BCC Derthona και της CLV-Limonta Costa Masnaga, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 88-85 στα τελευταία λεπτά χάρη σε μια φανταστική Μπεατρίς Αττούρα. Ήδη από την πρώτη περίοδο υπάρχει μεγάλη ισορροπία, με τις δύο ομάδες να δείχνουν αμέσως την αξία τους. Η Κόστα είναι η πρώτη που προσπαθεί να πάρει προβάδισμα, χάρη σε πέντε διαδοχικούς πόντους των Παππαλάρντο και Ν’γκουαντάν που της δίνουν προβάδισμα έξι πόντων στο 6-12, αλλά η Ντερτόνα απαντά με το ίδιο νόμισμα: ο Λεονάρντι με τρίποντο μειώνει αμέσως στο μισό το μειονέκτημα και ο Μπαλντέλι στην επόμενη ενέργεια αποκαθιστά την ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων στο 12. Γίνεται πολύς διάβημα στο lunette και από τις δύο πλευρές και στο τέλος η πρώτη περίοδος ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στους 18 πόντους. Το επιθετικό ταλέντο είναι τόσο μεγάλο και στις δύο πλευρές και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όταν μέσα σε ένα λεπτό σκοράρουν και οι δύο πλευρές, με συνολικά έντεκα πόντους να σημειώνονται σε εξήντα δευτερόλεπτα. Οι Attura και Cerino φέρνουν την Derthona στο +5 (28-23), αλλά οι Piatti και Ravelli απαντούν με δύο τρίποντα που δίνουν στην Costa Masnaga το προβάδισμα στο ματς (28-29). Ο αγώνας είναι έντονος και για πάνω από πέντε λεπτά οι δύο ομάδες ανταλλάσσουν το προβάδισμα από ενέργεια σε ενέργεια. Στο τέλος του δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες θα έχουν πετύχει 25 πόντους και έτσι πάμε ξανά στην ανάπαυλα με το ματς ισόπαλο, αυτή τη φορά στο 43. Τζιανόλα και Σερίνο είχαν από 13 πόντους μετά από είκοσι λεπτά, ενώ για την Κόστα ο καλύτερος ήταν ο Πιάτι, με 11 πόντους από τον πάγκο. Ο Αττούρα και ο νεοφερμένος Πρεμασουνάτς προσπαθούν αμέσως να κάνουν τη Ντερτόνα να ξεφύγει (48-43), αλλά η Κόστα βάζει έξι συνεχόμενους με τους Ν’Γκεσάν και Αλλιέβι και ξαναφεύγει μπροστά με 48-50. Ο Αττούρα φέρνει το ματς ξανά στην ισοπαλία 50-50, αλλά από εκείνη τη στιγμή και μετά, η Δερτόνα δεν μπορεί να πάρει πίσω το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο: οι φιλοξενούμενοι σημειώνουν ένα σερί 4-14 που τους επιτρέπει να διευρύνουν το προβάδισμα σε 54-64 και να βρουν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα. Η Δερτόνα, όμως, είναι καλή στο να μην αφήνει τους αντιπάλους της να ξεφύγουν και χάρη σε ένα αντιπάλωμα 8-2 καταφέρνει να διατηρήσει την επαφή και να κλείσει την τρίτη περίοδο με 62-66. Με επτά συνεχόμενους πόντους στο πρώτο ενάμιση λεπτό της τέταρτης περιόδου η Costa Masnaga ανέκτησε το διψήφιο προβάδισμα στο 62-73 και κατάφερε να το υπερασπιστεί στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου. Από το 73-83, μάλιστα, ξεκίνησε η επιστροφή των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν ένα σερί 7-1 που τους έφερε ξανά σε επαφή στο 80-84. Μετά το ελεύθερο σουτ του Παπαλάρδο, όμως, ήταν η Μπεατρίς Αττούρα που πήρε το προβάδισμα: το νούμερο 30 σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους σε λιγότερο από ένα λεπτό και έβαλε την ομάδα της μπροστά με 86-85. Ο Κόστα καλεί τάιμ άουτ, αλλά η Αλλιέβι κάνει παράβαση βήματος και οι φιλοξενούμενοι αναγκάζονται σε φάουλ. Η Αττούρα πέτυχε και πάλι τον έβδομο και όγδοο διαδοχικό πόντο της από το λούνα παρκ, και από την άλλη πλευρά η Παπαλάρντο αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας για πιθανή ισοφάριση: στο τέλος ενός δεκαλέπτου που πέρασε κυνηγητό, η Autosped πήρε το ματς με 88-85. Στο τέλος της αναμέτρησης η Αττούρα είχε 27 πόντους με 10/18 εντός πεδιάς. Εξαιρετική ήταν και η απόδοση του Τζιανόλα, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ο Κόστα δεν αρκέστηκε στους 17 του Αλλιέβι και στους 15 του Ραβέλι με τρία τρίποντα. Ο Κόστα προσπαθεί να το κερδίσει στην περιοχή, πετυχαίνοντας 40 πόντους με 62% από τα δίποντα και καταγράφοντας επίσης 24 ασίστ, αλλά η Ντερτόνα απαντά με 50% από το τρίποντο και μέχρι και 24 πόντους στην αντεπίθεση, καθώς και μεγαλύτερη ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Εν αναμονή της αναμέτρησης μεταξύ του Σαν Τζιοβάνι Βαλντάρνο και της Μπρονί, η Ντερτόνα ανεβαίνει προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Κόστα παραμένει στην τρίτη θέση και κοιτάζει μπροστά στον αυριανό αγώνα μεταξύ των ομάδων της Τοσκάνης και της Λομβαρδίας: σε περίπτωση ήττας από την Μπρονί, οι ερυθρόλευκοι θα είναι αυτοί που θα προκριθούν στο Coppa Italia, ενώ σε περίπτωση νίκης, οι πρασινόλευκοι θα είναι αυτοί που θα πάνε.

Στο τέλος ενός αγώνα στον οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά, η USE Rosa Scotti Empoli παίρνει τη νίκη στο παρκέ της Basket Roma με 71-74.

Cestistica Spezzina – Polisportiva A. Galli San Giovanni Valdarno

Dimensione Bagno Carugate – Stella Azzurra Roma 87 – 39 (25-10, 46-22, 69-29, 87-39)

DIMENSIONE BAGNO CARUGATE: Alieri, Usuelli* 9 (2/6, 1/4), Rulli* 13 (5/7, 1/3), Cassani* 7 (2/7, 1/3), Caccialanza* 12 (0/2, 4/6), Andreone 2 (1/1, 0/2), Fabbricini 10 (4/7 από 2), Nespoli* 4 (2/2, 0/2), Faroni 5 (1/2, 1/5), Rizzi NE, Albanelli 25 (2/4, 7/8)

Προπονητής: Silvestri A.

Σουτ από 2: 19/39 – Σουτ από 3: 15/34 – Ελεύθερες βολές: 4/7 – Ριμπάουντ: 50 15+35 (Fabbricini 10) – Ασίστ: 19 (Usuelli 4) – Ανακτώμενες μπάλες: 11 (Cassani 3) – Χαμένες μπάλες: 13 (Usuelli 3)

STELLA AZZURRA ROMA: Brzonova 8 (3/8 από 2), Salvioni, Comandini 3 (0/1, 1/1), Frigo* 2 (1/8, 0/2), Ndiaye 4 (2/2, 0/1), Rizzo NE, Zangara* 2 (1/5 από 2), Schena* 7 (3/9, 0/1), Garofalo*, Sasso* 13 (5/10, 0/5)

Προπονητής: Chimenti J.

Σουτ από τα 2: 15/46 – Σουτ από τα 3: 1/11 – Ελεύθερες βολές: 6/9 – Ριμπάουντ: 34 8+26 (Μπρζόνοβα 6) – Ασίστ: 6 (Φρίγκο 3) – Ανακτώμενες μπάλες: 3 (Μπρζόνοβα 2) – Χαμένες μπάλες: 19 (Μπρζόνοβα 4)

Διαιτητές: De Giorgio G., Migliaccio M.

Basket Roma – USE Rosa Scotti Empoli 71 – 74 (19-28, 38-46, 53-58, 71-74)*ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Διαιτητές: Mammoli A., Guercio D.

Techfind San Salvatore Selargius – Basket Foxes Giussano 62 – 51 (15-21, 35-34, 48-44, 62-51)

TECHFIND SAN SALVATORE SELARGIUS: Reani* 5 (1/3, 1/4), El Habbab 15 (5/8, 1/2), Mura* 5 (1/2, 1/5), Pandori, Berrad 4 (1/2, 0/1), Granzotto* 9 (4/6, 0/5), Valenti NE, Ceccarelli* 7 (0/1, 1/7), Lapa NE, Porcu, Corongiu, Pavrette* 17 (7/12 από 2)

Προπονητής: Righi S.

Σουτ από 2: 19/35 – Σουτ από 3: 4/24 – Ελεύθερες βολές: 12/16 – Ριμπάουντ: 46 10+36 (Ελ Χαμπάμπ 11) – Ασίστ: 13 (Γκρανζότο 4) – Ανακτώμενες μπάλες: 11 (Γκρανζότο 5) – Χαμένες μπάλες: 18 (Παβρέτ 6)

ΜΠΑΣΚΕΤ FOXES GIUSSANO: Diotti* 10 (3/13, 1/3), Lussignoli, Germani NE, Colico 3 (1/1 από 2), Foschini NE, Manzotti* 8 (1/4, 2/7), Crippa 3 (0/1, 1/1), Sorrentino, Niedzwiedzka* 8 (1/7, 1/10), Colico NE, Bonadeo* 13 (4/8, 0/2), Gatti* 6 (3/7 από 2)

Προπονητής: Corno A.

2 σουτ: 13/42 – 3 σουτ: 5/24 – Ελεύθερες βολές: 10/14 – Ριμπάουντ: 40 14+26 (Niedzwiedzka 9) – Ασίστ: 7 (Gatti 3) – Ανακτώμενες μπάλες: 9 (Manzotti 2) – Χαμένες μπάλες: 15 (Bonadeo 6)

Διαιτητές: Giovagnini F., Mamone L.

San Giorgio MantovAgricoltura – Torino Teen Basket 67 – 62 (18-18, 34-30, 45-48, 67-62)

SAN GIORGIO MANTOVAGRICOLTURA: Fietta* 14 (5/10, 1/1), Novati* 2 (1/4, 0/1), Llorente* 11 (5/9 από 2), Dell’Olio V. 9 (1/4, 2/3), Nwachukwu, Petronio 6 (3/3, 0/3), Eboigbodin NE, Cremona 3 (0/2, 1/2), Bottazzi* 10 (2/2, 2/6), Ranzato NE, Orazzo* 12 (4/11, 0/3), Eppiani NE

Προπονητής: Purrone S.

Σουτ από 2: 21/45 – Σουτ από 3: 6/19 – Ελεύθερες βολές: 7/13 – Ριμπάουντ: 40 8+32 (Llorente 14) – Ασίστ: 11 (Fietta 3) – Ανακτώμενες μπάλες: 9 (Cremona 2) – Χαμένες μπάλες: 13 (Fietta 5)

TORINO TEEN BASKET: Azzi* 6 (3/7, 0/1), Gregori NE, Delboni* 9 (4/9 από 2), Sabou NE, Colli* 11 (3/9, 1/4), Giangrasso* 16 (8/9, 0/4), Baima 5 (1/1, 1/1), Tortora 3 (0/2, 1/2), Isoardi, Carfora NE, Jankovic, Cristelo Alves* 12 (4/13, 1/2)

Προπονητής: Corrado M.

2 Σουτ: 23/52 – 3 Σουτ: 4/15 – Ελεύθερες βολές: 4/6 – Ριμπάουντ: 40 9+31 (Κριστέλο Άλβες 14) – Ασίστ: 11 (Ντελμπόνι 3) – Ανακτώμενες μπάλες: 6 (Τορτόρα 3) – Χαμένες μπάλες: 16 (Ατζι 5) – Πέντε φάουλ: Γιανγκράσο

Διαιτητές: Marianetti A., Antimiani S.

Αυτοσχέδιο BCC Derthona Basket – CLV-Limonta Costa Masnaga 88 – 85 (18-18, 43-43, 62-66, 88-85)

AUTOSPED BCC DERTHONA BASKET: Marangoni*, Tibaldi NE, Premasunac* 4 (1/5 από 2), Cerino* 17 (5/5, 1/3), Espedale, Leonardi 5 (1/1 από 3), Baldelli 7 (0/2, 2/2), Gianolla 21 (1/4, 4/5), Thiam, Attura* 27 (8/13, 2/5), Castagna NE, Melchiori* 7 (1/5, 1/5)

Προπονητής: Cutugno O.

Ρίψεις από το 2: 16/36 – Ρίψεις από το 3: 11/22 – Ελεύθερες βολές: 23/26 – Ριμπάουντ: 30 12+18 (Premasunac 11) – Ασίστ: 16 (Melchiori 5) – Ανακτώμενες μπάλες: 10 (Melchiori 4) – Χαμένες μπάλες: 18 (Gianolla 4)

CLV-LIMONTA COSTA MASNAGA: Ravelli* 15 (3/3, 3/8), Osazuwa* 10 (5/5, 0/1), Caloro 2 (1/1, 0/1), Gorini 2 (0/1 από 3), Piatti 13 (2/5, 3/5), N’Guessan* 7 (2/4, 1/1), Allievi* 17 (5/8, 1/1), Bernardi* 4 (1/2 από 2), Pappalardo 9 (2/6, 1/4), Tibè 6 (2/3 από 2)

Προπονητής: Andreoli L.

ριμπάουντ: 28 7+21 (Osazuwa 6) – ασίστ: 24 (Allievi 6) – ανακτημένες μπάλες: 8 (Ravelli 2) – χαμένες μπάλες: 18 (Allievi 7)

Διαιτητές: Di Salvo E., Rinaldi T.