Fri. Sep 20th, 2024
Α2 - Οι Αετοί επιστρέφουν στις νίκες στο PalaGesteco κερδίζοντας τη Φορλί

Η νέα χρονιά άνοιξε αμέσως με μια ακόμη “mission impossible” για τους άνδρες του Pillastrini, καθώς η Gesteco έπρεπε να υποδεχτεί το Forlì στη via Perusini, την πρωτοπόρο ομάδα, που έφτασε με τον αέρα στα πανιά της από ένα ανοιχτό μονοπάτι έξι συνεχόμενων επιτυχιών, ενώ η ομάδα του Ducal δεν χρειάστηκε τα σημάδια λύτρωσης στο Nardò για να καταφέρει να κινηθεί στην κατάταξη και να θρέψει τις ελπίδες για άνοδο.

Οι Ducals αυτή τη φορά καταφέρνουν να μιμηθούν τον Ίθαν Χαντ και με έναν αγώνα μεγάλης γενναιοδωρίας, με τη συμβολή όλων μαζί με ένα Redivo στην έκδοση “play-off”, συγκεντρώνουν δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς στο κυνήγι της σωτηρίας.

Ξεκινάει με έκπληξη η Cividale με τον αρχηγό Rota στον πάγκο και τους Redivo, Cole, Mastellari, Dell’Agnello και Miani στο παρκέ, ενώ ο Martino προτείνει τους Valentini, Pollone, Zilli, Allen και Johnson με ισορροπημένο ξεκίνημα του αγώνα (8-9 στο 4’20”) γιατί η ομάδα του Δούκα αμύνεται προσεκτικά, αν και παρουσιάζει τις συνήθεις δυσκολίες στο να χτυπήσει το αντίπαλο καλάθι κάτω από τη ρακέτα και οι φιλοξενούμενοι αναγκάζονται να εγκαταλείψουν τον Άλεν (φεύγει με φορείο για να επιστρέψει μόνο στην τρίτη περίοδο), που έχει υποστεί μώλωπες σε μια αγωνιστική σύγκρουση με τον Μιανί, Το κλάσμα τελείωσε με το Forlì να διευρύνει το προβάδισμα στο 13-20 επειδή κατάφερε να διατηρήσει την ικανότητα στο σκοράρισμα που οι γηπεδούχοι έχασαν εντελώς στα τελευταία στάδια. Στη δεύτερη περίοδο, η Forlì ανεβαίνει αμέσως με 10 πόντους, αλλά οι Αετοί καταφέρνουν να αποκρούσουν το πλήγμα με ένα τρίποντο του Miani και ένα ωραίο καλάθι του Cole, επιστρέφοντας στο 18-23, προτού υποχωρήσουν ξανά, 18-28, λόγω των πολλών λαθών κοντά στο καλάθι και ο Pillastrini αναγκάζεται να ζητήσει ένα λεπτό στο 7’21”- η ομάδα του ανταποκρίνεται σωστά με τον Miani και ένα τρίποντο του Rota που τους φέρνει ξανά στο μείον 5 (23-28) και ο κόουτς Martino αυτή τη φορά σταματά την αδράνεια με μια αποβολή στο 6’28”, Η κίνηση αυτή δεν πιάνει τόπο γιατί η Cividale αρχικά αγκιστρώνεται στο 30-30 με ωραία πρωτοβουλία του Cole και στη συνέχεια κολλάει στη νέα προσπάθεια για stretch με τρίποντο του Dell’Agnello για το 33-34 στο 3’21” και στη συνέχεια αποκτά προβάδισμα 36-34 μετά από τρεις βολές του Rota στο 2’22” για να φτάσει τελικά στη μεγάλη διακοπή στο 38-39. Στο τρίτο ημίχρονο ο επιστρέφων Άλεν παίρνει τους ώμους του και απαντάει το ένα χτύπημα μετά το άλλο σε μια Γκεστάνκο που έχει επιστρέψει στο παρκέ με τη θέρμη των καλύτερων εποχών, με έναν Ρεντίβο στις ασπίδες που με δύο συνεχόμενα τρίποντα στέλνει την Τσιβιδάλε στο +4 (48-44) και εξοργίζει τον προπονητή των φιλοξενούμενων έτοιμο να ζητήσει ένα λεπτό, Η Cividale ανεβαίνει με 7 (53-46) μετά από τρίποντο του Marangon, αλλά οι πρωτοπόροι επιστρέφουν εν ριπή οφθαλμού (53-51) 3:50 πριν το τέλος και ο πίνακας γράφει 66-56 στην προτελευταία σφύριξη, επειδή ο Lucio Redivo κάνει το κτίριο να εκραγεί με τρίποντο στο τέλος της περιόδου μετά από ένα τελικό φουλ γκάζι.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου κλάσματος εξαπολύεται και πάλι ο “Γκαούτσο” από την Bahia Blanca που φέρνει τους Αετούς μπροστά με 14 πόντους (73-59) στο 8’40” με τρίποντο και μαγική διείσδυση που κάνει το κοινό των γηπεδούχων να ονειρεύεται, Το Forlì, όμως, δεν του αρέσει και μειώνει στο μισό το μειονέκτημα (73-66 στα 5’50”) χάρη σε έναν φονικό Johnson στο καλάθι και φόβους για ένα hook-up που δεν υλοποιείται, γιατί απόψε η Cividale παλεύει πραγματικά με το μαχαίρι ανάμεσα στα δόντια και καταφέρνει τελικά να είναι συγκεκριμένη στην επίθεση, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα (80-70 στα 2’10”) και επωφελούμενη από την “αστρική” βραδιά του Lucio Redivo που κρατάει την ομάδα του όρθια σε όλες τις καυτές στιγμές του αγώνα για το τελικό 86-77.

UEB GESTECO CIVIDALE – UNIEURO FORLI’ 86-77 (13-20, 38-39, 66-56)

UEB GESTECO CIVIDALE: Marangon 5, Redivo 28, Miani 12, Mastellari 3, Rota (k) 11, Furin, Vivi n.e., Begnin.e., Berti 2, Isotta, Cole 14, Dell’Agnello 11. Προπονητής: Stefano Pillastrini, αναπληρωτές: Federico Vecchi και Alessandro Zamparini. Ελεύθερες βολές 16/20, σουτ από τα δύο 17/34, σουτ από τα τρία 12/27, ριμπάουντ 38 (24 αμυντικά 14 οφ.).

UNIEURO FORLI’: Allen 11, Cinciarini (k) 5, Valentini 9, Zampini 9, Tassone, Johnson 19, Pascolo 6, Zilli 4, Pollone 14, Radonjic. Προπονητής: Antimo Martino, αναπληρωτές: Andrea Fabrizi και Paolo Ruggeri. Ελεύθερες βολές 14/20, σουτ δύο πόντων 21/43, σουτ τριών πόντων 7/20, ριμπάουντ 36 (21 αμφ. 15 εκτός).

Διαιτητές: Mattia Martellosio, Luca Bartolini και Antonio Giunta