Fri. May 24th, 2024
A2 Supercup - Έτσι, η τελευταία ημέρα της πρώτης φάσης. Οι 7 πρώτοι προκρίθηκαν στα προημιτελικά

Ακολουθούν τα αποτελέσματα της τρίτης και τελευταίας ημέρας της προκριματικής φάσης του LNP 2023 Old Wild West Supercoppa της Serie A2 απόψε, Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου, η τελική βαθμολογία και οι προκριματικοί των προημιτελικών:

Όμιλος Α

Novipiù Monferrato Basket-Reale Mutua Torino 82-85

Ξεκούραση: Acqua S.Bernardo Cantù

Τελική κατάταξη:

Reale Mutua Torino 4 2-0

Acqua S.Bernardo Cantù 2 1-1

Novipiù Monferrato Basket 0 0-2

ΣΗΜΕΙΩΣΗ – Οι βαθμοί, οι νίκες και οι ήττες αναγράφονται δίπλα σε κάθε ομάδα

Προκρίθηκε στα προημιτελικά: Reale Mutua Torino (4 βαθμοί, συνολική βαθμολογία 1.094)

Όμιλος Β

Gruppo Mascio Treviglio-Wegreenit Urania Milano 90-77

Αναπαυμένη: Ferraroni Juvi Cremona

Τελική κατάταξη:

Mascio Group Treviglio 2 1-1 (συνολικά κουόζ. καλάθια 1.038)

Wegreenit Urania Milano 2 1-1 (γεν. κουόζ. καλάθια 1.024)

Ferraroni Juvi Cremona 2 1-1 (γεν. κουόζ. καλάθια 0.939)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ – Οι βαθμοί, οι νίκες και οι ήττες αναγράφονται δίπλα σε κάθε ομάδα

Προκρίθηκε στα προημιτελικά: Gruppo Mascio Treviglio (2 βαθμοί, συνολική βαθμολογία 1.038)

Όμιλος Γ

Tezenis Verona-Agribertocchi Orzinuovi 74-68

Αναπαυμένη: Elachem Vigevano 1955

Τελική κατάταξη:

Tezenis Verona 4 2-0

Agribertocchi Orzinuovi 2 1-1

Elachem Vigevano 1955 0 0-2

ΣΗΜΕΙΩΣΗ – Οι βαθμοί, οι νίκες και οι ήττες αναγράφονται δίπλα σε κάθε ομάδα

Προκρίθηκε στα προημιτελικά: Tezenis Verona (4 βαθμοί, συνολική βαθμολογία 1.108)

Όμιλος Δ

Unieuro Forlì-RivieraBanca Basket Rimini 67-61

Ξεκούραση: Umana Chiusi

Τελική κατάταξη:

Unieuro Forli 4 2-0

Umana Chiusi 2 1-1

RivieraBanca Basket Rimini 0 0-2

ΣΗΜΕΙΩΣΗ – Οι βαθμοί, οι νίκες και οι ήττες αναγράφονται δίπλα σε κάθε ομάδα

Προκρίθηκε στα προημιτελικά: Unieuro Forlì (4 βαθμοί, συνολική βαθμολογία 1.084 καλάθια)

Όμιλος Ε

Pallacanestro Trieste-Apu Old Wild West Udine 86-75

Αναπαυμένη: UEB Gesteco Cividale

Τελική κατάταξη:

Μπάσκετ Τεργέστη 4 2-0

Apu Old Wild West Ούντινε 2 1-1

UEB Gesteco Cividale 0 0-2

ΣΗΜΕΙΩΣΗ – Οι βαθμοί, οι νίκες και οι ήττες αναγράφονται δίπλα σε κάθε ομάδα

Προκρίθηκε στα προημιτελικά: Pallacanestro Τεργέστη (4 βαθμοί, σύνολο τετραπ. καλάθια 1.139)

Όμιλος G

Trapani Shark-Moncada Energy Agrigento 72-79 (στο Agrigento)

Ξεκουράστηκε: Nardò Basket

Τελική κατάταξη: Nardardard Nardard:

Trapani Shark 2 1-1 (συνολικά κουόζ. καλάθια 1.090)

Moncada Energy Agrigento 2 1-1 (γεν. ποσοσ. καλάθια 1.000)

Nardò Basket 2 1-1 (γεν. κουόζ. καλάθια 0,909)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ – Οι βαθμοί, οι νίκες και οι ήττες αναγράφονται δίπλα σε κάθε ομάδα

Προκρίθηκε στα προημιτελικά: Trapani Shark (2 πόντοι, συνολική βαθμολογία 1.090)

Όμιλος H

Real Sebastiani Rieti-Benacquista Assicurazioni Latina 73-58

Υπόλοιπο: Luiss Roma

Τελική κατάταξη:

Ρεάλ Σεμπαστιάνι Ριέτι 2 1-1 (συνολικά 1.075 καλάθια)

Luiss Roma 2 1-1 (γεν. ποσοσ. καλάθια 0,970)

Benacquista Assicurazioni Latina 2 1-1 (γεν. κουόζ. καλάθια 0,968)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ – Οι βαθμοί, οι νίκες και οι ήττες αναγράφονται δίπλα σε κάθε ομάδα

Προκρίθηκε στα προημιτελικά: Real Sebastiani Rieti (2 βαθμοί, συνολική βαθμολογία 1.075)

Αυτό είναι το πρόγραμμα της τρίτης και τελευταίας ημέρας του ομίλου ΣΤ αύριο, Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου:

Ομάδα F

16/09/2023 20:30 Flats Service Fortitudo Μπολόνια-Σέλλα Σέντο

Υπόλοιπο: UCC Assigeco Piacenza

Κατάταξη:

Sella Cento 2 1-0

Flats Service Fortitudo Bologna 2 1-0

UCC Assigeco Piacenza 0 0-2

ΣΗΜΕΙΩΣΗ – Οι βαθμοί, οι νίκες και οι ήττες αναγράφονται δίπλα σε κάθε ομάδα

Σας υπενθυμίζουμε τα κριτήρια για τον καθορισμό των ζευγαριών των προημιτελικών του Supercoppa LNP 2023 Serie A2. Οι νικητές των 8 προκριματικών γύρων, που προκρίθηκαν στα προημιτελικά, θα καταταγούν από το 1 έως το 8 σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια:

– Βαθμοί κατάταξης στον όμιλο,

– Σε περίπτωση ισοβαθμίας, σύμφωνα με το συνολικό πηλίκο βαθμών του ομίλου (σκορ/παραχωρηθέντες βαθμοί), σε σχέση με τους δύο αγώνες του ομίλου,

– Σε περίπτωση περαιτέρω ισοβαθμίας, σύμφωνα με τον μεγαλύτερο αριθμό φάουλ που έγιναν στους δύο αγώνες του ομίλου,

– Σε περίπτωση περαιτέρω ισοβαθμίας, σύμφωνα με τον μεγαλύτερο αριθμό ελεύθερων βολών που επιχειρήθηκαν στους δύο γύρους,

– Σε περίπτωση περαιτέρω ισοβαθμίας, σύμφωνα με τον μεγαλύτερο αριθμό ελεύθερων βολών που πραγματοποιήθηκαν στους δύο γύρους,

– Σε περίπτωση περαιτέρω ισοπαλίας, με κλήρωση.

Οι 4 καλύτερες ομάδες αυτής της κατάταξης θα προκριθούν (οι Pallacanestro Τεργέστη, Tezenis Βερόνα και Reale Mutua Τορίνο είναι βέβαιο ότι θα προκριθούν), επομένως θα παίξουν στην έδρα τους τα προημιτελικά (προγραμματισμένα για την Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου), καθώς δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν η μία την άλλη σε αυτόν τον γύρο.

Στη συνέχεια, οι 4 ομάδες που θα προκριθούν θα ζευγαρώσουν με τις άλλες 4 ομάδες που προκρίθηκαν για τα προημιτελικά (οι Trapani Shark, Real Sebastiani Rieti και Gruppo Mascio Treviglio είναι σίγουρο ότι δεν θα προκριθούν)- τα κριτήρια εγγύτητας θα χρησιμοποιηθούν για την κατάρτιση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο σημερινός αγώνας μεταξύ Flats Service Fortitudo Bologna και Sella Cento θα καθορίσει τον τελευταίο προκριματικό για τα προημιτελικά- καθώς η νικήτρια ομάδα του αγώνα είναι βέβαιο ότι θα έχει 4 βαθμούς, θα πρέπει να δούμε την απόρριψη για να διαπιστώσουμε αν βρίσκεται στην πρώτη θέση.

Αυτή τη στιγμή στην τέταρτη θέση μεταξύ των ομάδων που έχουν προκριθεί βρίσκεται η Unieuro Forlì (4 βαθμοί, συνολικό καλάθι quoz. 1.084, 154 πόντοι σημειώθηκαν-142 υπέστησαν). Εξαιτίας του αποτελέσματος της πρώτης ημέρας, η Cento έχει 79 πόντους πραγματοποιηθέντες και 69 παθόντες, η Fortitudo Bologna 78 πόντους πραγματοποιηθέντες και 74 παθόντες.

Συνεπώς, για να είναι σίγουρη για τη θέση της, η Fortitudo Bologna θα πρέπει να κερδίσει με τουλάχιστον 9 βαθμούς, ενώ η Cento θα πρέπει να κερδίσει με τουλάχιστον 3 βαθμούς.

Σε περίπτωση +8 της Fortitudo Bologna και +2 της Cento, θα πρέπει να φανεί το συνολικό κουόζ του καλαθιού στην αναμέτρηση με τη Forlì για να καθοριστεί η τελευταία θέση.

Αύριο το βράδυ, στο τέλος της πρόκλησης Flats Service Fortitudo Bologna-Sella Cento, θα ανακοινωθούν τα ζευγάρια των προημιτελικών (σε ένα μόνο παιχνίδι, την Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου), με βάση τα κριτήρια που περιγράφονται